Žáci ZUŠ se představili ve světle ramp

Žáci ZUŠ se představili ve světle ramp

V neděli se v Divadle J. K. Tyla představili žáci ZUŠ v Červeném Kostelci svým hudebním výkonem, který se ve škole naučili.

Na pódiu divadla se představily orchestry a soubory školy za podpory hráčů a sólistů Městského dechového orchestru Červený Kostelec. Za jejich skvělé výkony je posluchači odměnili vydatným potleskem. Pořadem provázela Hana Řezníková – Kukulová.

Prohlédněte si fotogalerii na webu www.ckzije.cz
Foto: Jiří Mach – redaktor Červenokosteleckého zpravodaje

Koncert Ve světle ramp

Audiozáznam z koncertu

Výtvarný obor – V zajetí grafiky

Výtvarný obor – V zajetí grafiky

Celý leden a únor se žáci výtvarného oboru zabývali grafickými technikami (linoryt, tisk z matrice). Dne 15. února jsme navštívili Galerii výtvarného umění v Náchodě. Zde byl pro nás připraven Edukačně-výtvarný program k výstavě Tkáň – informelní tendence českého umění ve sbírce Alšovy jihočeské galerie. Žáci si vytvořili matrice pomocí rýh a škrábanců, které následně otiskli. Vznikly tak krásné tisky z hloubky. Za výtvarné třídy P. Kejzlarová a R.G.Šimková

Prohlédněte si fotogalerii

VO - V zajetí grafiky

 

 

DPS Červánek vystoupil s Václavem Neckářem

DPS Červánek vystoupil s Václavem Neckářem

Dne 18.ledna 2019 se uskutečnil v náhradním termínu Vánoční koncert Václava Neckáře, skupiny Bacily a DPS Červánek. Ve zcela vyprodaném divadle jsme prožili krásný večer s velmi milým panem Neckářem, legendárním českým zpěvákem a bylo nám ctí spoluúčinkovat po celou druhou polovinu koncertu, na který jsme se pečlivě připravovali.  Kapela byla velmi spokojená a chválila Červánek za perfektně zvládnuté písničky. Závěrečný standing ovation byl velmi příjemným zhodnocením spokojenosti diváků.
Jaroslav Kubeček
DPS Červánek a Václav Neckář DPS Červánek a Václav Neckář
DPS Červánek a Václav Neckář

Rodák z Červeného Kostelce a bývalý žák ZUŠ zástupcem české kultury v 30 zemích světa

Rodák z Červeného Kostelce a bývalý žák ZUŠ zástupcem české kultury v 30 zemích světa

Rok 2018 se nesl ve znamení významných dějinných milníků spojených s Československem potažmo Českou republikou. Nejvýznamnějším z nich bylo nesporně jubileum 100 let od vzniku Československa, které jsme si v naší republice připomínali zejména v den jeho vzniku 28. října.

Důležitým činitelem celoročně trvajících oslav vzniku ČSR v zahraničí se stal červenokostelecký rodák houslista Pavel Burdych, který je zároveň i absolventem ZUŠ v Červeném Kostelci. Se svojí klavírní partnerkou slovenskou pianistkou Zuzanou Berešovou, s níž v roce 2004 založil soubor Československé komorní duo, interpretovali skladby autorů české a slovenské klasické hudby v takřka 30 zemích světa.

Československé komorní duo se stalo pro celý rok 2018 rezidenčním souborem diplomatických misí České a Slovenské republiky. Oba umělci své mistrovství představili publiku nejen v metropolích na evropském kontinentě (Atény, Bern, Budapešť, Bukurešť, Dublin, Kišiněv, Lisabon, Nikósie, Podgorica, Riga, Řím, Stockholm, Varšava, Vilnius) ale i v Asii (Jakarta, Peking, Šanghaj, Taipei, Zhongjie) Americe (Brasilia, Havana, Recife, Salvador, Sao Paulo) a Africe (Káhira, Nairobi).

Ohlasy publika z řad diplomatických zástupců, českých a slovenských krajanů i běžných posluchačů byly mimořádně pozitivní, což potvrzují zprávy Ministerstva zahraničních věcí ČR umístěné na jeho webových stránkách.

Děkujeme Pavlu Burdychovi za výraznou propagaci naší školy i přínos české hudby a kultury v zahraničí. Přejeme hodně úspěchů v roce 2019.

MgA. Leoš Nývlt, ředitel školy

Fotografie: (c) Soukromý archiv Pavla Burdycha 

Manial Palace v Káhire   Hotel Mandarin Oriental v Jakarte   Národne múzeum umenia v Kišiňove   Lisabon - Palácio FozO-bank v TaipeiVeľvyslanectvo ČR vo Vilniuse

Vánoční koncert „Zpívat píseň lásky smím“

Vánoční koncert „Zpívat píseň lásky smím“

Dne 22.12. se konal tradiční vánoční koncert dětských pěveckých sborů s názvem „Zpívat píseň lásky smím„. Ve zcela zaplněném divadle J. K. Tyla se postupně představily všechny sbory ZUŠ pod vedením Evy Kubečkové. Hlavní sbor Červánek a jeho přípravná oddělení Hvězdičky a Sluníčko. Komorní sbor Jitřenka byl posílen o několik mužských hlasů. Hostem byl akordeonový orchestr Musica harmonica pod vedením Jaroslava Kubečka, dále žáci oddělení bicích nástrojů třídy Vlastimila Pella, taneční oddělení Blanky Rejholdové i žáci flétnové třídy Hany Kukulové- Řezníčkové. O zajímavou výzdobu se postaraly paní učitelky výtvarného oboru Radka Giuliano Šimková a Pavla Kejzlarová. V pestrém, vánočně laděném programu zazněly vedle tradičních koled s doprovodem smyčc. kvarteta pod vedením Jiřího Kábrta skladby s duchovní tematikou, spirituály, transkripce varhanní i smyčcové barokní hudby v podání akordeonistů a také moderní Malá vánoční mše slovenského skladatele Norberta Bodnára. Diváci ocenily všechna vystoupení vřelým potleskem, což je pro nás vždy největší odměnou za vynaložené úsilí. Děkujeme všem, kteří se podíleli jakýmkoliv způsobem na přípravě a realizaci tohoto koncertu a rodičům za pěknou atmosféru.
Eva Kubečková – sbormistr DPS

Fotografie z koncertu si můžete prohlédnout na volnočasovém portálu Červeného Kostelce www.ckzije.cz

Smyčcový orchestr nejen součástí přehlídky orchestrů uměleckých škol

Smyčcový orchestr nejen součástí přehlídky orchestrů uměleckých škol

Smyčcový orchestr naší základní umělecké školy se 20. října účastnil přehlídky orchestrů ZUŠ v Holicích. V hudebním odpoledni, v krásném novém koncertním sále jsme se potkali s orchestry, se kterými se vídáme zpravidla jen na soutěžích. Po loňském úspěšném soutěžním roce, kdy jsme v ústředním kole v Olomouci získali krásné 1. místo, orchestr nenechal nikoho na pochybách a svým vystoupením potvrdil, že patří k těm nejlepším žákovským orchestrům v republice.

O týden později se mladí muzikanti skvěle rozehráli na slavnostním koncertě k výročí naší republiky a opět se předvedli v nejlepší formě. Zahájili koncert, který byl nabitý nádhernou hudbou. Spoluúčinkující, dětský pěvecký sbor Červánek a Červenokostelecký symfonický orchestr tuto krásnou atmosféru stého výročí ještě umocnil. V závěru koncertu se přidal i Svatojakubský chrámový sbor. Dvěma velkolepými skladbami českých hudebních velikánů A.Dvořáka a B.Smetany jsme tak všichni společně uzavřeli slavnostní koncert. Bouřlivý potlesk publika ve stoje nasvědčoval, že šlo skutečně o nevšední zážitek. Mé veliké poděkování patří všem hudebníkům, zpěvákům a kolegům za čas, energii a nadšení pro tento koncert.

Jiří Kábrt, dirigent orchestru

Komorní koncert

Výstava výtvarného oboru „Domov“

Výstava výtvarného oboru „Domov“

V měsíci listopadu proběhla v galerii Městského úřadu výstava prací žáků výtvarného oboru pod názvem „DOMOV“. Téměř rok jsme ji tematicky zpracovávali. Byly zde zastoupené portréty našich předků i prapředků, ale hlavně současnost: Maminka vaří oběd, Jedeme na výlet s rodinou, Jak bych si představoval svůj byt atd. Co se týká technik, použili jsme hlavně temperové barvy na zátiší a papír na objekty /lampy, mísy, domy pro bezdomovce/ a keramickou hlínu. Děti práce moc bavila a je vidět, že je zajímá  život  jejich rodiny i našeho města a okolí. Myslíme, že právě  zastavení v čase v tomto předvánočním  adventním období je pro nás všechny důležité.

Děkujeme všem rodičům, prarodičům i dětem, kteří nás podpořili svou hojnou účastí buď na vernisáži, nebo přímo na výstavě. Také chceme  poděkovat panu učiteli J.Kubečkovi a jeho žákům za krásný akordeonový doprovod při vernisáži.

Radka Giuliano Šimková a Pavla Kejzlarová, učitelky VO

Fotogalerie z výstavy výtvarného oboru „Domov“

Výstava Domov

 

 

Mezinárodní dny akordeonu v Praze

Mezinárodní dny akordeonu v Praze

Dne 27. října soutěžil akordeonový orchestr Musica harmonica s dirigentem Jaroslavem Kubečkem na Mezinárodních dnech akordeonu v Praze v sále pražské konzervatoře. Šlo již o tradiční mezinárodní soutěžní setkání akordeonů v rámci evropských orchestrů, kterého se vždy rádi účastníme. K našemu překvapení jsme byli v kategorii akordeonových orchestrů letos jediným českým zástupcem. Soutěžili s námi pouze orchestry ze Slovenska a Belgie. Orchestr obhájil stříbrné pásmo z minulé soutěže před dvěma roky. Vzhledem k novému obsazení souboru je toto umístění, ve velmi přísném hodnocení mezinárodní poroty, zaslouženým úspěchem. Ze soutěže jsme si přivezli nejen významné ocenění od poroty, ale i spoustu uměleckých dojmů a přátelských setkání. V současnosti se orchestr připravuje především na adventní a vánoční koncerty a v novém roce nás čeká soutěž ZUŠ pořádaná MŠMT.

Jaroslav Kubeček, dirigent orchestru

Mezinárodní dny akordeonů

Koncert ke 100. výročí republiky

Koncert ke 100. výročí republiky

Milí žáci, vážení rodiče a přátelé školy,

dne 28.10.2018 jsme si připomněli  v Divadle J. K. Tyla 100. výročí vzniku Československa. Byl to pro nás nejen státní svátek, ale i mimořádná příležitost k hudebnímu setkání, kterou umocnil projev úcty a uznání tohoto výročí. Jsem jako ředitel školy a současně člen orchestru velice pyšný na všechny, kteří hráli, zpívali a byli součástí této jedinečné akce. Dle reakce posluchačů, hostů, slov pana starosty a členů zastupitelstva města, rodičů a široké veřejnosti šlo o mimořádný umělecký zážitek, za který patří všem srdečné poděkování. Děkuji všem pěveckým sborům, našim sólistům, členům orchestru, ale i rodinám za trpělivost a čas, který jsme společně věnovali přípravám koncertu. Veliké poděkování patří Jiřímu Kábrtovi za dirigování i umělecké vedení Komorního smyčcového orchestru školy, který vystoupil na samotný úvod koncertu. Děkuji pěveckému sboru Červánek se sbormistryní Evou Kubečkovou za jejich nádherné sólové vystoupení i nastudování písní se Svatojakubským chrámovým sborem za doprovodu červenokosteleckého symfonického orchestru. Děkuji Městu Červený Kostelec za finanční podporu projektu a MKS za poskytnuté zázemí. Pevně věřím, že nejen účinkující, ale i posluchači budou dlouho vzpomínat na tento hudební a kulturní zážitek.

S úctou Leoš Nývlt, ředitel školy

Prohlédněte si fotografie z  červenokosteleckých oslav 100. výročí založení republiky, jejichž součástí byl i Koncert ZUŠ